Hoppa över till primär navigering Hoppa över till innehåll Hoppa över till sidfot

Hösttur med slädhundar

Höstturer

Snabbinformation

Adults

15 + years old

kr 2,043.60

Children

7 - 15 years old

kr 995.60

Small Children

0 - 6 years old

kr 419.20

Adult with Lunch

Aged 15+

kr 2,567.60

Child with Lunch

Aged 7 - 15

kr 995.60

Small Child with Lunch

Aged 0 - 6

kr 419.20

Prices include all taxes and fees

Utforska höststigarna med våra trogna huskykompisar i Lappland

Extras

Lägg till lunch till din tur så äter vi en god varm måltid tillsammans vid elden. Om du bokar lunch börjar vi turen lite senare och stannar ute lite längre.

Rundtur med lunch

10 till cirka 14

Maximalt 6 vuxna

Om

Äntligen är den kallare årstiden här! Träden skiftar färg och fåglarna börjar samlas i flockar, redo att flyga vidare. Luften är frisk och perfekt för mig och mina pälsklädda kollegor att ta med dig på tur!
Hos oss är mötet mellan hundarna och dig en stor del av turen.

På denna tur åker vi på fyrhjuliga vagnar med plats för två vuxna, en person som kör och en person som sitter. Vagnarna har fotsteg inuti bakhjulen där föraren står, och ett styre som du använder för att styra och bromsa precis som på en cykel.

Totalt kör vi i ungefär 1 timme, men vi måste se hur vädret är på dagen. Den kortaste turen vi gör är 11 km.

När du anländer till kenneln börjar vi med en säkerhetsgenomgång om hur man kör vagnarna. Sedan släpper vi ut hundarna, sätter på selar och förbereder teamen. Vissa av hundarna blir galna och börjar skälla och skrika, medan andra lugnt väntar på att vi ska bli klara. Men så snart vi börjar rulla hör du bara ljudet av grus under hjulen.

Precis som huskyhundarna föredrar de flesta vilda djur också kallare väder. Vi kanske får se älgar, rävar, harar eller tjäder längs vägen. Vi vet också att det finns björnar i skogen här omkring, och någon gång måste det väl vara första gången man ser en. Kanske blir det på din tur!

Halvvägs genom turen stannar vi och du kan byta förare. Sedan fortsätter vi till Vindelälven, som är ett biosfärområde utsett av UNESCO. Vindelälven är oreglerad och en av våra fyra nationalälvar i Sverige. I denna fantastiska flod låter vi hundarna svalka sig och dricka lite vatten innan vi går till vår eldstad för att koka kaffe och ha en trevlig stund med att titta på floden, lösa några världsproblem och bara njuta av livet.

Efter fikan vänder vi hemåt igen, nu vet du hur allt fungerar och du kan titta ännu djupare in i skogen för att leta efter vilda djur. Hemma ger vi hundarna lite snacks och tackar dem för turen. Vi tar av dem selarna och släpper in dem i kennlarna igen innan det är dags för oss att säga hejdå och tack för denna stund.